Zobu balināšana

Pastāv daudzi faktori, kas var izraisīt zobu krāsu izmaiņas. Zobu audu krāsu izmaiņas var izraisīt zobu traumas, medikamenti, sakņu kanālu pildījums, pārtika un dzērieni.

Krāsu pigmenti var būt zobu virspusē jeb emaljā kā arī dziļi dentīna audu struktūrā. Profesionāla balināšana ir vislabākais veids kā uzlabot zobu krāsu.

Kā darbojas balinātāji?

Balināšanas process notiek, kad karbamīda peroksīds un ūdeņraža peroksīds iet caur emaljas un dentīna audiem, iekļustot pat zobu cieto audu tālākajās daļās.

Peroksīdiem sadaloties, veidojas skābekļa radikāļi, kas migrē starp emaljas prizmām, oksidējot krāsu pigmenta molekulas, padarot emalju caurspīdīgu. Balināšanas rezultātā zobu audu struktūra netiek izmainīta. Viens no svarīgākajiem balinātāju drošības raksturojošiem parametriem ir produkta skābums pH. Balinātāji, kas skābāki par pH 5,5 izraisa zobu audu demineralizāciju. Balinātāja pH ideāls ir pH 6,5 un tas tiek uzskatīts par drošu. Balinot zobus ar 10, 15, 20 un 35% balinātājiem, rezultāts visos gadījumos ir vienāds. No procentuālā lieluma mainās tikai balināšanas ātrums. Dažādu zinātniskie pētījumi ir pierādījuši augstu peroksīdu balinātāju efektivitāti. Balinātāji neietekmē emalju, dentīna audus, kanālu pildījuma un plombējamā materiāla saitējumu.

Vai balinātāji spēj ietekmēt plombes izturību (plombējamo saišu stiprumu)?

Ja tiek plānots veikt zobu balināšanu, tad zobu plombēšanu, ieteicams to atlikt uz kādām 7-10 dienām. Sakarā ar augstu skābekļa koncentrāciju zobu audos, tas var negatīvi ietekmēt saites sveķu polimerizāciju (plombes sasaisti ar plombējamo materiālu).

Cik noturīgs ir balināšnas rezultāts?

Balināšanas rezultāti ir ļoti stabili. Rezultāta noturība ir atkarīga no pacienta ēšanas un dzīves ieradumiem. Balināšana jāatkārto ik pēc diviem gadiem.

Vai balināšana izraisa zobu jūtību?

Zobu jutība var būt blakusparādība zobu balināšanai. Šī jutība ir pārejoša un var izzust pēc balināšanas. Ir svarīgi, lai balinātāji saturētu pēc-balināšnas jutīguma novērsēja aģentus: P- kālija nitrātu, un F- nātrija fluorīdu. Ūdeņraža peroksīds caur dentīna tubuļiem iekļūst līdz pulpai. Tāpat caur kanāliņiem iekļust arī kālija nitrāts. Tas darbojas līdzīgi kā analgētiķis, pasargājot nervus no repolarizācijas, kad tas tiek depolarizēts sāpju ciklā.

Fluorīds darbojas, pirmkārt, kā tubulāro dentīna kanāliņu (kur atrodas nervu galiņi) bloķētājs, slēdzot tos un palēninot tubulārā šķidruma plūsmu, kas darbojas zobu jutīguma pamatā. Balinātāja aģentu darbības pamatā ir tas, ka viens kavē šķidruma plūsmu tubulārajos kanāliņos, bet otram ir tieša iedarbība uz nervu.

Vai balinātājs ietekmē zobu emalju?

Balinātāji, kas samazina zobu jutīgumu, var nodrošināt arī zināmu pretkariesa darbību, palielinot emaljas mikrocietību un zobu emaljas veselību. To apstiprina American association of Dental Research.

Zobu balināšana mājas apsākļos

Opalescence PF 10%, 15%, 20%, 35% ir efektīvi balinātāji mājas apstākļos.

Visi šie balinātāji tiek lietoti uz laborotorijā pagatavojamām induviduālajām kapēm.

Visi balinātāji satur pretjūtīguma vielas: kālija nitrātu, nātrija fluorīdu. Ar tiem var balināt zobus 30 minūtes dienā.

Opalescence baltinošās zobu pastas.

Zobu pastai piemīt laba fluora izdale, kas nodrošina zobu remineralizāciju. Šī ir pasta ar zemu relatīvo emaljas un dentīna abrazivitāti. Zobu pastai piemīt antibakteriāla iedarbība uz iekaisumu un kariesa izraisošiem mikrobiem, tādiem kā Strepatcoccus mutans un Actinomyces. Pasta ievērojami samazina gingivīta pazīmes. Pastu lieto 1 mēnesi.

Opalascence Treswhite Supreme

Balinātājs kapēs.  Kapes satur 10% ūdeņraža peroksīdu ar pretjūtīguma vielu piedevu, kas paredzēta ātrai zobu balināšanai. Kapes abas puses satur lipīgu aizsarggēlu, kas pasargā no balinātāja nokļūšanas uz smaganām. Balināšanu veic 1 reizi dienā līdz divām stundām, 5-10 dienas.

Pieejams balinātājs ar piparmētras, meloņu un persiku garšu.

zobu balināšana, profesionālā zobu balināšana, zobu balināšanas metodes, kā balina zobus, zobu balināšanas process, dzelteni zobi, dzeltenu zobu balināšana, balināšana mājas apstākļos, kā pašam izbalināt zobus, zobus balinošās zobu pastas, balinošā zobu pasta, zobārstniecība
Atgriezties
26. jūlijs 2011