Labs zobārsts, zobārstniecība un zobārstniecības specialitātes

Zobārsts ir ārstsLabs zobārsts

kas specializējies mutes dobuma diagnostikā, profilaksē un ārstēšanā. Lai to veiktu, ir nepieciešams iegūt zobārsta grādu. To iegūst studējot augstskolā, universitātē, stomatoloģijas fakultātē. Tādejādi iegūstot ne tikai padziļinātas teorētiskās, bet arī praktiskās zināšanas ne tikai mutes dobuma veselības izmeklēšanā, diagnostikā un ārstēšanā, bet arī plašu skatījumu uz cilvēka organisma, orgānus sistēmu, ietekmi uz mutes dobumu.

 

Labs zobārsts

mutes dobuma veselību prot sasaistīt ar pacienta vispārējo veselības stāvokli, esošajām slimībām kā arī ārstēšanas metodikām, kas bieži vien cieši saistītas ar mutes dobuma veselību.

Nereti gadās, ka pacientiem, kuriem pasliktinās mutes dobuma veselības stāvoklis, lai gan tas cītīgi ik gadu apmeklē zobārstu, seko to norādītajiem profilaktiskajiem, higiēnas pasakumiem, ir saistīts ar traucējumiem imunoloģiskajā līmenī, jo imunitātes traucējumi, var būt kā cēlonis daudzām slimībām un izņēmums nav arī mutes dobums!

Tādēļ labs zobārsts ievāks vispārējo veselības anamnēzi, apvaicāsies, kāds ir Jūsu vispārējais veselības stāvoklis, vai nav nopietnu hronisku saslimšanu, vai Jūs gadījumā regulāri nelietojat medikamentus. Ja jā, kādus. Kāda veidā nopietna ārstēšana Jums terapeitiski vai ķirurģiska ir veikta. Kā arī izjautās par Jūsu kaitīgajiem ieradumiem un noteikti izanalizēs uzturu. Jo tas ir tik būtiski!

Tādēļ nebrīnieties, ja zobārsts, pie kura Jūs nākat pirmo reizi (varbūt ne akūtā stāvoklī, jo tad tam jāpalīdz pirmkārt novērst akūtas sāpes), Jūs pamatīgi izjautā, veic rūpīgu apskati un pat parāda kā pareizi jātīra zobi. Uzraksta, kādi mutes dobuma kopšanas līdzekļi būtu jāiegādājas, lai mutes veselības stāvoklis uzlabotos.

Pēc tam ir tikai Jūsu ziņā izlemt, vai iet pie zobārsta, kuram interesē tikai salabot Jūsu sāpošo zobu, vai pie zobārsta, kurš vēlas iedziļināties Jūsu problēmā un, ja ir nepieciešams nosūtīt Jūs pakonsultēties, teiksim, pie Jūsu terapeita, imunologa.

Mutes dobuma gļotādās izveidojušās izmaiņas, ko redzam klīniski, var nereti būt saistītas ar infekciju slimībām. Tieši zobārsts ir tas ārsts, ko cilvēki bieži vien apmeklē visbiežāk. Jo mutē mēs redzam esošo problēmu daudz skaidrāk, un sāpes, ko rada iekaisis zobs vai kariess ir tas, kas mums gribi vai negribi, liek apmeklēt zobārstu. Tādēļ, ja zobārstam ir aizdomas, ka mutes gļotādā ir kāds veidojums, kas var būt saistīts ar infekciju slimībām, ir jānosūta uz infektoloģijas centru vai pie mutes dobuma gļotādu speciālistiem. Mēs nedrīkstam veikt infekciju slimību diagnozi, bet varam palīdzēt pacientam pārbaudīties pie attiecīgā speciālista, drošības pēc. Tāpat dažadas onkoloģijas slimību pazīmes var izpausties mutes dobumā. Lūk tāpēc labam zobārstam ir ne tikai jāapskata zobi, bet arī mutes dobumā esošie mīkstie audi.

Secinājums ir sekojošs - mūsdienu zobārsts, ne tikai māk „salabot zobu”, bet meklē cēloni, kāpēc zobu audu bojājums noticis, tātad analītiskas spējas, domāt padziļināti, ne tikai pacienta mutes dobumā salabot bojātos zobus.

Jūs kā pacients, varat izvērtēt un pieņemt lēmumu, kas Jums patīk labāk, un, ko izvēlēties par savu zobārstu.

Jāpiebilst,ka labam zobārstam ir jābūt arī labam psihologam un nereti ļoti pacietīgam, strādājot ne tikai ar bērniem, bet arī ar pieaugušajiem, kuri dažkārt var baidīties no zobārsta kā bērni. Taču tas var būt nezināšanu, kā arī sliktas pieredzes dēļ. Ja zobārsts Jūs sapratīs, būs iejūtīgs un labi veiks savu darbu, bailes tūdaļ pat pāries un Jūs nāksiet pie zobārsta kā pie sava drauga. Pacientam jāpaskaidro manipulācijas, ko ārsts veiks, ir jāsagatavo. Pieredze rāda, ja to dara, parasti pacienti nebaidās un spēj kontrolēt un pat aizmirst bailes.

Jāpiebilst, ka labam ārstam ir regulāri jāpapildina savas zināšanas kursos, konferencēs, kongresos, kā arī praktiskās nodarbībās, lai tas būtu zinošs par jaunākajām tendencēm zobārstniecībā.

 

Zobārstniecība

Zobārstniecība ir medicīnas un zinātnes nozare, kas uztur zobu, smaganu, mīksto un cieto audu veselību mutes dobumā. Zobārsts, mūsdienu zobārstniecībā, darbojas ne tikai kā pamatspecialitātes ārsts, bet daļēji kā zinātnieks. Klīniski, tas strādā pēc augstiem standartiem, izmeklējot, diagnosticējot, ārstējot konkrēto slimību pacienta mutes dobumā.

Zobārstniecībā strādā ne tikai zobārsts, tā asistents, bet arī speciālisti, kas specializējušies zobārstniecībā. Tie ir sekojoši:

Endodontists

ir speciālists, kas ārstē zoba kanālā esošo pulpu jeb nervu. Zināms arī kā sakņu kanālu speciālists. Tas novērš sāpes, kas rodas pulpas iekaisuma dēļ. Pie endodontista pacienti bieži griežas dēļ sarežģītas sakņu kanālu struktūras (sklerotiski, necaurejami kanāli, sakņu kanālu pārārstēšanas dēļ, ja ir komplicēta sakņu kanālu ārstēšana).

Periodontologs

ir speciālists, kas ārstē visu, kas saistīts ar zobam apkārtesošajiem balsta audiem. Smaganas, smaganu kabatas, zobu saišu sistēma, apkārtesošais kauls. Tiek pielietotas gan lokālas neinvazīvas terapijas metodes, gan invazīvas ķirurģiskas metodes.

Protēzists

ir speciālists, kas atjauno žokļa kaulā neesošu zobu, vai zobu rindu, kas zaudēta kariesa, traumas, vai iekaisuma dēļ jeb arī neizšķīlušos zobu. Zobi tiek aizstāti ar mākslīgajiem zobiem jeb protēzēm. Tās var būt fiksētas jeb neizņemamas ( implanti,zobu kroņi, tilti, fiksēta protēze), kā arī izņemamas (totāla protēze, izņemama daļēja protēze).

Mutes – sejas žokļa ķirurgs

ir speciālists, kas viec ārstēšanu, kas saistīta ar ķirurģisku iejaukšanos galvas - kakla daļā. Tādejādi novēršot bojājumus, kas radušies slimību vai traumu dēļ. Veic arī zobu, žokļa kaulu implantāciju.

Mutes dobuma gļotādu speciālists

ārstē un diagnosticē (gan makroskopiski, gan mikroskopiski), mutes dobuma gļotādu un sejas - kakla rajona saslimšanas, kas saistītas ar izpausmēm uz ādas vai gļotādas. Bieži vien tas saistīts ar vispārējām saslimšanām, kas izpaužas mutes, sejas - kakla rajonā.

Ortodonts

ir speciālists, kas koriģē zobu izvietojumu zobu rindā, nepareiza sakodiena gadījumā. Ārstējot nepareizu, pataloģisku sakodienu, ortodonts spēj izmainīt un koriģēt arī profilu, kas estētiski pēc ārstēšanas tuvojas ideālam, pirmās klases sakodienam. To veic gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Pediatrijas zobārsts (bērnu zobārsts)

ir speciālists, kas ārstē bērnu zobus (arī piena) maiņas un pastāvīgajā sakodienā. Zina to ārstēšanas nianses un labi pārzina bērnu saslimšanas to izpausmes mutes dobumā. Prot ārstēt zobus un veicināt profilaksi, ieteikt pareizu uztura kontroli. Un ir lielisks psihologs.

zobārsts, labs zobārsts, zobārstniecības specialitātes, zobārstu veidi, endodontija, periodontija, protezēšana, mutes - sejas žokļa ķirurģija, ortodontija, bērnu zobārstniecība
Atgriezties
29. jūnijs 2013