Slikta elpa - kā novērst sliktas elpas rašanos mutes dobumā?

Vai Jūs nomoka sliktas elpas sajūta mutes dobumā? Vai kāds nopiederīgajiem Jums to ir teicis? Vai Jūs to jūtat pats un netiekat ar to galā? Tāda ir viena no izplatītākajām mūsdienu mutes veselības problēmām. Ja Jūs tā ir piemeklējusi, tad nesatraucaties - tā ir visai izplatīta problēma zobārstniecībā pacientu vidū.

Slikta elpa jeb halitoze var sabojāt Jūsu sociālo dzīvi, jo cilvēki no Jums novēršas, un parasti kaunās Jums to pateikt. Tas Jums liek sajust milzu diskomfortu, kas ietekmē pat Jūsus karjeru, saskarsmi ar cilvēkiem, liedz panākumus.

Kā novērst sliktas elpas razšanos un kas būtu jāievēro? Te būs pāris manis ieteikumu:

 

1. Profilaktiskā apskate pie Jūsu zobārsta

Vismaz vienu reizi gadā vai, ja jūtat, ka sāk parādīties slikta elpa jau ilgstošu laiku un Jūs veicat labu mutes dobuma higiēnu, bet joprojām tā nepazūd, būtu jāveic profilaktiskā apskate pie zobārsta, jāpārbauda plombes un neizņemamās (kroņi, tilti, implanti, veniras)  mutes dobumā esošās konstrukscijas kā arī jāpārbauda plombes, jāuztaisa, ja nepieciešams, kontroles diagnostisko rentgenu, lai varētu pārliecināties, ka neveidojušās zem protēzes zem sevis esošās vietas, vai zem kronīša vai plombes nav izveidojusies malu sūce, kur regulāri uzkrājas aplikums un ēdiena paliekas, kas veido to „pūšanu”, kas bojā zobus un veido sekundārus kariesus, kas savukārt veicina sliktas elpas jeb halitozes veidošanos, un pat pie labākās mutes dobuma higiēnas Jūs netiksiet ar šo slikto elpu galā. Ir jāsalabo esošie bojātie zobi un, ja nepieciešams, jāmaina protēze (izņemama vai neizņemama).

 

2. Regulāra higiēna

Vismaz vienu reizi pusgadā vai gadā (tas atkarīgs no Jūsu mutes dobuma veselibas - vai nav daudz plombētu zobu, smaganu kabatas, periodontīts, Jūs smēķējat, vai Jums ir hroniskas saslimšanas, kā piemēram, cukura diabēts, epilepsija, vai onko-saslimšanas, bijušas apstrošanas, ķīmijterapija, tas var veicināt paradontozes jeb zobu dziļu kabatu veidošanos, zobu kustību) ir jāapmeklē higiēnists, (smagākos gadījumos periodontologs, kas veiktu arī zemsamaganu zobakmens notīrīšanu, smaganu kabatu mērīšanu, un to ārstēšanu)

Tieši slikta mutes dobuma higiēna, hronisks aplikums uz zobu virsmām, kas izveidojas par virssmaganu zobakmeni, gadu gaitā, veidojoties par zemsamaganu zobaakmeni, izveidojušās smaganu kabatas, paradontoze, var veicināt sliktas elpas rašanos. Tas ir tāpēc, ka smaganu kabatās zem smaganas veidojas anairobās jeb skābekli nemīlošās baktērijas, kas veicina iekaisuma procesu, tas, savukārt, var izraisīt arī lokālu smaganu abscessu jeb pietūkumu ar strutām. Kas, savukārt, veido ilgstošu, nepatīkamu elpu no mutes dobuma.

 

3. Neregulāra zobu tīrīšana un diegošana

Viens no izpaltītākajiem cēloņiem ir zobu aplikums. Tam ir līpīga konsistence, tā sastāvā ir sliktās baktērijas, kas izraisa iekaisuma rašanos smaganās un zobu bojāšanos. Tādēļ zobi ir jātīra regulāri - vismaz divas reizes dienā - no rītiem un vakaros, pa divām minūtēm, rūpīgi notīrot visas virsmas, zobu ārējās, iekšējās un kožamās virsmas, ar rotējošām vai slaukošām kustībām, pēc tam tos rūpīgi izdiegojot, (ar fluora un vaksa pārklājumu esošu diegu, katru zobu satrpiņu ar tīru diedziņu), kad tas izdarīts mēs lietojam mutes skalojamos līdzekļus (ar ko skalojam mutes dobumu 30 sek, pēc tam mēs nedzeram un neēdam). Šī trijotne - zobu pasta, ar mīkstiem sariīem jeb soft zobu birstīte, ar fluoru un vasku pārklāts zobu diegs, un mutes skalojamais līdzeklis ir lielisks un unikāls līdzeklis kā cīnīties ar kariesu, novērstu smaganu un zobu apkārt esošo audu veselību un profilaksi.

 

4. Tīriet savu mēli, katru reiz, kad veicat zobu tīrīšanu

Aplikums, kas uzkrājas uz mēles, to sastāvā esošās ēdiena paliekas, atmirušās šūnas, nelabvēlīgās baktērijas var izraisīt nepatīkamu smaku no mutes dobuma. Daudzi pacienti tīra mēli ar zobu birsti, nereti tā ir par agresīvu, kas bojā mēles kārpiņas - medium, hard, zobu birstītes.  Savukār soft, supersoft varētu būt mēles tīrīšanai par mīkstu, tādēļ, nereti zobu birstes galviņai aimugurējā daļā ir iestrādāts mēles tīrītājs. Daudziem pacientiem ir grūti atsniegt ar to mēles sakni, tādēļ iesaka tīrīt ar speciāliem mēles tīrītājiem. Mēles tīrīšana, tāpat kā zobu tīrīšana un diegošana, un mutes skalošana, ietilpst ikdienas mutes dobuma kopšanas rituālā.

 

5. Izvairaties no stipriem un ēterisku vielu saturošiem ēdieniem un dzērieniem, kas var sabojāt Jūsu elpu

Sīpoli un ķiploki ir visbiežāk izplatītākās piedevas ēdieniem, no kā veidojas slikta elpa. Tikai tīrot zobus to nenovērsīsi. To gaistošās substances ieceļo asinsrites sistēmā, kas ieceļo plaušās, un mēs to izelpojot, jūtam kā sliktu elpu.

 

6. Smēķēšana, jeb atmet šo kaitīgo ieradumu!

Slikta elpa, kas rodas no smēķēšanas ir tikai viens no iemesliem, lai atmestu smēķēšanu. Cigaretēs esošās vielas nomāc mutes dobuma imūno sistēmu, gļotādu un smaganu veselību. Tās iekrāso un pigmentē zobus. Cigaretēs esošās vielas, var pat būt ierosinošs faktors mutes vēža izplatībā.

 

7. Skalo mutes dobumu ar mutes skalojamo, kā arī uzturā lieto vairāk ūdens.

Mutes skalojamie līdzekļi ne tikai veido patīkamu, atsvaidzinošu elpu, bet arī nogalē kaitīgās baktērijas, kas ir aplikuma sastāvā un ierosina smaganu iekaisumu.

Pēdējā laikā ar vien modernāk ir dzert daudz ūdens, jo tas ne tikai attīra mūsus organismu no kaitīgām vielām un švakvielām, bet arī mitrina mutes dobuma gļotādu, dabiski noskalo esošo aplikumu un stimulē siekalu izdalīšanos. Tās, savukārt, apskalo zobus un dabiski mineralizē tos.

 

8. Pēc ēdienreizēm vai starp ēdienreižu našķošanos, lieto kožļājamo gumiju.

Cukuru saturoši saldumi, ēdieni var veicināt baktēriju vairošanos mutes dobumā, kas var, savukārt, izraisīt sliktu elpu. Tādēļ, ja Jums nav pieejama zobubirstīte un zobu pasta, starp ēdien reizēm vai pēc našķošanās būtu ieteicams ne vairāk kā 10 min pakošļāt cukura nesaturošu košļājamo gumiju, kas stimulēs siekalu izdalīšanos un nomāks nepatīkamu elpu mutes dobumā. Stimulētās iekalas, savukārt, veidos dabisko zobu aizsargmehānismu pret aplikuma esošo skābju veidošanos un uzkrāšanos, kas veicina zobu bojāšanos un sliktu elpu.

slikta elpa, mutes higiēna, smakojoša elpa, netīri zobi, zobu netīrīšana, kā novērst sliktu elpu, kā cīnīties ar sliktu elpu, zāles pret sliktu elpu, man ir slikta elpa, smirdīga mute, smirdoša mute, smirdoša elpa, palīdzība pret smakojošu elpu, zobārstniecība
Atgriezties
16. oktobris 2012