Ejam mazgāt zobiņus!

Vislabāk, ja šī frāze skan no mazā ķipara mutes. Biežāk gan mudinātāji ir vecāki, turklāt pretī saņem niķošanos – skaļu nē! un spītīgi aizžmiegtas lūpiņas. Kā iemācīt bērnu kopt zobus?

 

Konsultē Līva Mežinska, bērnu zobārste klīnikā "Vitas laiks".Mezinska-m

Kad jāsāk tīrīt

Tas jādara, tiklīdz mazulim izšķīlies pirmais zobiņš. Parasti tas ir priekšējais apakšējā žoklī aptuveni astoņu mēnešu vecumā.

Izlīdušo zobu (pēc pāris mēnešiem – jau vairākus) vienkārši apslauka ar ūdenī samērcētu tīras marles gabaliņu. Nopērkami arī speciāli uzpirksteņi ar mīkstu švammīti galā. Zobu pastu līdz gada vecumam var nelietot.

Zobiņus vajadzētu tīrīt ikreiz pēc barošanas. Arī tad, ja mazulis prasījis pupu nakts vidū un ļoti nāk miegs, jācenšas to izdarīt. Apslaucīšana parasti neaizņem vairāk par minūti, bet ir ļoti svarīga, lai zobi nebojātos. Mammas piens ir salds, jo satur ļoti daudz laktozes jeb cukura.

Aptuveni trīs gados mazulim ir attīstījusies spēja satvert priekšmetus un viņš var noturēt rokā birstīti. Šajā vecumā var sākt mazgāt zobiņus pats.

Aptuveni trīs gados mazulim ir attīstījusies spēja satvert priekšmetus un viņš var noturēt rokā birstīti. Šajā vecumā var sākt mazgāt zobiņus pats.Līdz tam atvases mutes dobuma higiēna ir vecāku ziņā.

Līdz septītajai dzimšanas dienai mammai vai tētim vajadzētu kontrolēt, cik kārtīgi bērns iztīra zobus. Vannasistabā taču ir daudz interesantu lietu, kas var novērst mazā pētnieka uzmanību... Pieaugušajam vismaz reizi dienā, vēlams vakarā, ieteicams pašam izmazgāt bērna zobus.

Lai pamudinātu bērnu baltās krellītes spodrināt rūpīgāk, nevis tikai dažas reizes pārbraukt tām ar birstīti, kādreiz var sarīkot tīrības pārbaudi. Aptiekā nopērkamas speciālas sūkājamas tabletes, kuras iekrāso zobus sārtā vai zilganā tonī, bet zonas, kur palicis aplikums, kļūst tumšākas. Jo netīrumi vecāki, jo plankumu krāsa izteiktāka. Tādu pašu efektu var panākt, ēdot mellenes. Pēc tam zobus nomazgā baltus ar parasto pastu. Mazie par šādu eksperimentu allaž ir sajūsmā, jo ieraudzīt zilus pleķus uz zobiem ir ne vien noderīgi, bet arī smieklīgi.

 

Kāda birstīte piemērotāka

Jāizraugās vecumam atbilstoša zobu suka (tas norādīts uz iepakojuma). Jo jaunāks bērns, jo smalkāka būs birstītes galviņa – lai, salīdzinot ar pieaugušajiem, miniatūro mutes dobumu varētu iztīrīt. Ja atvasei žoklīši mazāki nekā citiem šajā vecumā, var izmantot arī jaunākam bērnam paredzētu suku.

Mazākiem ķipariem ieteicams iegādāties suku ar ērtu, paresnu rokturi, kas labi ieguļ ne tik veiklajā plaukstā. Birstītes galviņas pusē gan kātam, tieši pretēji, vajadzētu būt tievam, lai varētu iebāzt mutes šaurākajos nostūros.

Izvēlieties birstīti ar mīkstiem (soft) sariņiem. Cieti var traumēt maigās un jutīgās smaganas.

 

Kā izvēlēties pastu

Uz iepakojuma jāmeklē norāde, kāda vecuma bērniem tā paredzēta, un jāizraugās atbilstoša. Pastām pievienots atšķirīgs fluorīda daudzums ar aprēķinu, ka, tīrot zobus divreiz dienā, tiks uzņemta attiecīgajā augšanas periodā nepieciešamā deva un, arī to norijot, mazajam nekas ļauns nenotiks. Uz sukas vienmēr ieteicams uzspiest vien zirņa lieluma pikucīti un ierīvēt sariņos, jo vairākums bērnu no divu līdz piecu gadu vecumam teju visu pastu apēd.

Līdz trīs gadiem priekšroka dodama fermentus saturošām zobu pastām. Tās ir dabiskas vielas, kas šķīdina aplikumu. Šāda pasta ir saudzīgāka – attīra, zobus neberžot. Pietiek, ka nelielu daudzumu līdzekļa uzklāj, īsu brīdi patur un maigi notīra. Tā arī neputo, kas būtiski, lai mazulis neaizrītos. Tā kā pasta nesatur fluorīdu, nav riska, ka mazulis, kurš lieko vēl neprot izspļaut, to nesaēdīsies pārāk lielā daudzumā un nepārdozēs.

Līdz 15 gadu vecumam nedrīkst lietot pieaugušajiem domātas zobu pastas. Tajās fluorīda koncentrācija ir stipri lielāka, tādēļ ir pārdozēšanas risks.

Sākot no trīs gadu vecuma, kad izveidojies piena zobu sakodiens, noteikti jālieto fluorīdu saturoša pasta. Šī sastāvdaļa svarīga, lai zobi būtu spēcīgi un veseli. Dzeramajā ūdenī fluorīda daudzums ir nepietiekams.

Līdz 15 gadu vecumam nedrīkst lietot pieaugušajiem domātas zobu pastas. Tajās fluorīda koncentrācija ir stipri lielāka, tādēļ ir pārdozēšanas risks. Baltinošās zobu pastas satur abrazīvas daļiņas, kas var saskrāpēt bērna zobu ne tik izturīgo emalju, padarot tos jutīgus. Visbiežāk vecāki šādu pastu atvasei ļauj lietot, redzot, ka zobiņi dzelteni. Parasti gan tas nozīmē, ka emalja ir tik plāna, ka cauri spīd apakšējais tumšākas krāsas slānis jeb dentīns.

Ieteicams izvēlēties pastu, kas ir balta, proti, nesatur ķīmiskas krāsvielas. Tās mēdz izraisīt alerģisku reakciju.

 

Kā jātīra

Zobus nedrīkst pucēt kā kurpes – braucīt suku tiem šķērsām pāri. Tā aplikums tiek izvazāts pa to virsmām un sadzīts spraugās, kā arī savainotas smaganas.

Ar suku veic slaukošas kustības, virzot to no smaganas uz zoba virsotni.

Sāk ar pēdējiem augšējiem dzerokļiem. Nopucē vienu rindas pusi līdz priekšzobiem, pēc tam otru, tos ieskaitot.

Vispirms notīra zobu iekšpusi. Katrai virsmai pārbrauc ar birstīti vismaz piecas reizes.

Virzot suku no rīkles uz lūpu pusi, noslauka zobu kožamvirsmas.

Notīra zobu ārpusi.

Lai sasniegtu vēlamo efektu, procedūrai jāilgst vismaz divas minūtes. Pēc tam kārtīgi izskalo muti.

Zobi jātīra divas reizes dienā – no rīta un vakarā pēc ēšanas. Īpaši svarīgi to izdarīt, pirms liekas uz auss, citādi mutē palikušajām baktērijām būs laiks veselas nakts garumā netraucēti vairoties un kaitēt zobiem. Pa dienu tām ļauno darbu veikšanu kavē siekalas, kas lielu daļu nešpetno sīkbūtņu aizskalo lejup pa rīkli.

 

Vai jādiego

Diegu sāk izmantot, tiklīdz blakus izšķiļas divi īstie kaula zobi. Starp tiem esošo sīko spraudziņu, kur sakrājas mikroorganismi un ēdiena atliekas, ar birstīti vien iztīrīt nav iespējams.

Izņēmums ir mazuļi, kuriem piena zobi saspiesti ļoti cieši kopā un to saskares vietās sācies kariess. Lai tas neprogresētu, ieteicams spraudziņas patīrīt ar diegu. Tas gan jādara pieaugušajam.

Jāizvēlas slīdīgs, ar vasku un fluorīdu pārklāts diegs, kas nešķiedrojas un neķeras starp zobiem. Sīkākās dzīsliņas ir asas un var savainot smaganas.

Zobus ieteicams diegot vismaz reizi dienā – vakarā pēc tīrīšanas.

 

Vai jālieto fluorīda tabletes

Lai arī nopērkams bez receptes, tas tomēr ir medikaments, tādēļ bez ārsta ziņas lietot nevajadzētu.

Nātrija fluorīds, kas ir tablešu sastāvā, mineralizē jeb padara cietāku un izturīgāku zobu emalju, tā papildus aizsargājot tos pret kariesu izraisošiem mikroorganismiem. Tomēr, ilgstoši lietojot pārāk lielu devu, zobu virsmā var izveidoties defekti: negludumi un sākumā krīta balti, vēlāk tumši brūni plankumi. To sauc par fluorozi.

Ja zobi ir veseli, tabletes var nelietot. Pilnīgi pietiek ar fluorīdu saturošu pastu. Taču, ja izveidojušies caurumi, sācies kariess vai pamanāmi tā priekšvēstneši – citas krāsas plankumiņi, dakteris parasti iesaka zobus stiprināt, pusgadu lietojot fluorīda tabletes. Pēc tam atkal jāierodas pie ārsta, lai izvērtētu, vai nepieciešams atkārtots kurss.

Preparātu var lietot, sākot no diviem līdz piecpadsmit gadiem.

Nekad neatstājiet kārbiņu bērnam sasniedzamā vietā, jo, to izēdot, var saindēties (pazīmes – slikta dūša, caureja, sāpes pakrūtē un vemšana). Ja tabletēm piešķirta apelsīnu garša, risks, ka mazajam var rasties kārdinājums panašķoties kā ar konfektēm, ir pat ļoti iespējams.

Vecāki dažkārt bažījas, vai mazajam, medikamentu lietojot, nenotiks kas slikts, jo fluors taču ir indīga viela. Jā, bet tikai tīrā veidā kā gāze. Savienojumā ar nātriju tam mainās ne tikai agregātstāvoklis, bet arī īpašības. Gluži tāpat kā hloram – arī tas brīvā veidā ir toksiska gāze, taču savienojumā ar nātriju – vārāmā sāls, ko lietojam uzturā.

Reizēm tabletes izraisa alerģisku reakciju, un vecāki vaino fluorīdu. Visbiežāk gan īstais iemesls ir pievienotās krāsvielas vai saldinātāji, kas rada apelsīnu garšu. Tādēļ labāk izraudzīties tabletes bez šīm piedevām.

Kā iemācīt

➣ Vienkāršs un reizē jautrs veids, kā to izdarīt, ir atkārtošanas spēle. Pamatdoma: bērns vēro pieaugušo un cenšas pēc iespējas precīzāk kopēt viņa darbības. Abi nostājas pie spoguļa. Lielais uzspiež uz sukas zobu pastas zirnīti, nogaida, līdz mazais izdara to pašu. Pēc tam spēles vadītājs iztīra augšējās rindas iekšpusi, pagaida, kamēr mazais paveicis to pašu... Un tā soli pa solim. Ja vēlas darāmo komentēt, ieteicams uz birstītes uzspiest pavisam maz pastas, citādi mute būs pilna ar putām un parunāt – grūti.

Lai mācīšanās interesantāka, noderēs speciāla uz rokas uzvelkama rotaļlieta – tīģeris, lauva, krokodils vai cits zvērs, kuram mutē iestrādāts žoklis gluži kā cilvēkam.

➣ Lai mācīšanās interesantāka, noderēs speciāla uz rokas uzvelkama rotaļlieta – tīģeris, lauva, krokodils vai cits zvērs, kuram mutē iestrādāts žoklis gluži kā cilvēkam. Izmantojot to, var uzskatāmi parādīt, kā pareizi tīrīt zobus. Pēc tam aiciniet, lai mazais redzēto atkārto. Mantiņa, kurai ar pirkstu palīdzību var kustināt rociņas un muti, noteikti piesaistīs bērna uzmanību.

➣ Šim nolūkam var izmantot arī žokļa mulāžu.

➣ Nopērkams rotaļu zobārsta komplekts, kurā ir gan birstīte, urbis un pincete, gan pats pacients – komiska izskata galva, kurai var atvērt muti, ar plastilīna plombām saremontēt vai izraut zobus. Uz tās varat atvasei parādīt ne vien, kā pareizi kopt mutes dobumu, bet arī, kas var notikt, ja par zobiņiem nerūpējas.

 

Svarīgi zināt

* Zīdainis piedzimst ar sterilu mutes dobumu. Bet vairākumam pieaugušo mutē mīt streptokoka baktērija, kas izraisa kariesu – zoba cieto audu sairšanu, kam seko cauruma veidošanās. Lai kaitīgais mikroorganisms nepārceļotu, nebučojiet mazuli uz lūpām, neaplaiziet uz grīdas nokritušu karoti vai knupīti, pirms likt to viņam mutē.

* Nevajadzētu mērkt knupīti medū vai ievārījumā un pēc tam dot mazulim, lai tas mierīgāks. Cukurs mazina dabīgo pH līmeni mutes dobumā, padarot to par ideālu vidi kariesu izraisošo baktēriju attīstībai.

 

 

Kā motivēt20110815-145811-4

Vispirms jāskaidro, kādēļ rūpēties par zobu higiēnu ir tik svarīgi. Mazam ķiparam var pastāstīt, ka citādi tajos gluži kā ābolā ieperināsies tārpiņi. Pusaudzis, visticamāk, mainīs attieksmi, ja it kā cita starpā uzsvērsiet, cik skaists un sniegbalts smaids ir kādam viņa elkam – dziedātājam vai aktierim.

Lai mazs bērns zobus tīrītu ar prieku, šī nodarbe jācenšas pārvērst par jautru rotaļu.

* Tā mazajam kļūs īpaša un svarīga, ja uzdāvināsiet birstīti, uz kuras kātiņa attēlots iemīļots multfilmas varonis vai lelle Bārbija. Gribas taču līdzināties!

* Var iegādāties elektrisko zobu birsti, kura paveiks lielu daļu darba. Turklāt dūcošās skaņas un jauno, reizēm mazliet kutinošo sajūtu dēļ bērnam zobu tīrīšana šķitīs daudz interesantāka.

* Dažai sukai kātiņā iestrādāts taimeris. To ieslēdzot, divas minūtes skan melodija. Kad tā apklust, zini – zobi tīri! Ja tāda birstīte ir par dārgu, var tīrīšanas laikā atskaņot bērna mīļāko dziesmiņu.

* Veikalu plauktos līdzās birstītēm atrodami arī smilšu pulksteņi, piemēram, smaidīga krokodila formā. Zobi jātīra, kamēr graudiņi birst apakšējā rezervuārā – tas notiek precīzi divas minūtes.

* Par tīrīšanu var likt atzīmes. Un, ja, piemēram, visu nedēļu ir tikai labi vērtējumi, mazais nopelna kādu kopīgu izklaidi.

* Ja ir divas atvases, var sarīkot sacensības – kurš pucē rūpīgāk? Protams, beigās jāpaslavē abi.

 

Oriģinālresurss: publikācija žurnālā "36,6", 2011. gada septembra numurā

Atgriezties
02. marts 2012