Zobu krāsas izmaiņas biežākie cēloņi, profilakse, ārstēšana
Nereti, mūsu smaids ir tikai uz pusi tik drošs un pārliecināts, cik tas varētu būt, jo mūs nomāc zobu krāsa. Visbiežāk, zobu krāsas izmaiņas stimulē ieradumi, kuri sabiedrībā dažkārt tiek uzskatīti par kaitīgiem un/vai nevēlamiem.
Taču pastāv arī citi iemesli, kādēļ mūsu vai bērna zobi mēdz pārkrāsoties.
Pastāv dažādi zobu krāsas izmaiņu iemesli:
- Ēdieni, dzērieni. Kafija, tējas, kola, vīns, it sevišķi sarkanvīns, noteikti augļi un dārzeņi (kā, piemēram, āboli, kartupeļi) pārkrāso zobu emalju.
- Tabakas smēķēšana un košļāšana var padarīt zobu emalju dzeltenīgu vai pat brūnganu.
- Slikta mutes dobuma higiēna. Nepareizi zobus sukājot, lietojot zobu diegu, nenotīrītais aplikums rada zobiem dzeltenīgu, nespodru krāsu.
- Vispārīgās saslimšanas.
- Dažas vispārīgās saslimšanas var izraisīt emaljas un apakšā esošā zobu slāņa - dentīna pārkrāsošanos. Arī šo slimību atsevišķas ārstēšanas terapijas var izraisīt zobu krāsas izmaiņas. Kā, piemēram, kakla un galvas apstarošana pie ļaundabīgajiem audzējiem un ķīmijterapija var izraisīt straujas un pat nepārejošas zobu krāšas izmaiņas.
- Grūtniecības laikā lietotie medikamenti, kā, piemēram antibiotikas, it sevišķi tetraciklīns, var izraisit jaundzimušā bērna piena zobu krāsas izmaiņas - tie var būt brūngani raibi.
- Medikamenti.
- Antibiotikas kā tetraciklīns un doksiciklīns izraisa zobu pārkrāsošanos, it sevišķi, tos dodot bērniem līdz 8 mēn. vecumam, jo to atsevišķi zobi ir joprojām attīstības stadijā.
- Mutes skalojamie līdzekļi un ārstniecīskās zobu pastas, kā arī preparāti, kakla ārstēšanai, kura sastāvā ir hlorheksadīns, vai cetipiridinium hlorīds, var izraisīt zobu pārskrāsošanos.
- Atsevišķi antihistamīna līdzekļi, trankvilizatori pret augstu asinspiedienu, izraisa zobu pārkrāsošanos.
- Atsevišķi materiāli, ko izmanto zobārstniecībā. Lielas sudraba plombes (amalgamas), restaurācijas var izraisīt zobu pārkrāsošanos. It sevišķi, sudraba sulfīda lietotie materiāli var veidot pelēcīgi brūnu emaljas krāsu.
- Vecums. Ar vecumu emalja kļūst plānāka un abradētāka un apakšējais dentīna dzeltenīgais slānis piedod zobiem dzeltenīgu nokrāsu.
- Ģenētika. Ir pacientu kategorija, kuriem ir dabiski biezāks emaljas slānis un tie ir baltāki.
- Vide. Pārmērīga sistēmas fluorīdu (fluorizēts ūdens, fluora tabletes, kalcija preparāti, kuru sastāvā ir fluors), lokālo fluorīdu saturošie līdzekļi (zobu pastas, mutes skalojamie līdzekļi, aplikācijas krēmi un gēli), ja tos lieto par daudz, nesekojot ieteicamajai devai, var ar laiku radīt zobu krāsas izmaiņas - to sauc par fluorozi.
- Trauma. Bērniem krītot un sasitot zobus, zobu aizmetņu formēšanās un mineralizācijas laikā, var izmainīt zobu krāsu tiem šķiļoties. Pieaugušajiem un bērniem, kuru sakodiens jau ir noformējies, zobu trauma var izmainīt zobu krāsu no bālgani rozā līdz pat tumši brūnai.
Kā lai padara savu smaidu gaišāku un kā izvairīties no zobu pārkrāsošanās?
Izmainot pāris sava dzīve stila ieradumus, jūs varēsiet tikt, ja ne vien pie balta, tad vismaz pie ievērojami baltāka, dabiska smaida. Ja esat ikdienas kafijas lietotājs, centies to dzert mazāk, vai arī ar pienu. Ja esat mājās vai tas nav šķērslis sabiedriskā vietā, variet to dzert ar salmiņu! Tā pat tas attiecas uz tēju un pārējiem krāsainajiem dzērieniem - dzeriet ar salmiņu un krāsvielai nebūs tiešs kontakts ar zobu emalju. Smēķētājiem ieteikts smēķēt mazāk, vai ar laiku atmest smēķēšanu, jo tabakas dūmi ne tikai izmaina zobu krāsu, bet tabakā esošais nikotīns arī novājina mutes dobuma dabisko imunitāti, kas var radīt predispozīciju (noslieci) uz sēnīšu, virālu, ļaundabīgo audzēju izraisītām saslimšānām.
Apmeklējiet zobu higiēnistu vai zobārstu 2x gadā, kas novērtēs jūsu mutes dobuma higiēnas stāvokli un ieteiks jums piemērotu mutes dobuma kopšanas programmu. Regulāri tīriet un lietojiet zobu diegu kā arī mutes skalošanas līdzekli.
Kādas ir iespējamās ārstēšanas metodes, lai padarītu zobus gaišākus?
Zobu baltināšanas metodes ir dažādas, atkarībā no defekta lieluma.
- Lietojiet atbilstošu, jums paredzētu zobu pastu un birsti, ievērojiet pareizu zobu birstēšanas tehniku, lietojiet mutes skalojamo līdzekli.
- Kompozītu pārklājumu uzlikšana
- Venīru (porcelāna plāksnīšu) uzlikšana
- Zobu balināšana mājas apstākļos (pielietojot zobu balināšanas metodes, pirms tam konsultējoties ar savu zobārstu)
- Zobu balināšana profesionāli pie zobārsta