Bērnu zobu traumas piena un pastāvīgajā sakodienā

Iestājoties vecumam, kurā bērni sāk izzināt apkārtējo pasauli, pastāv arī zināms risks traumu iegūšanai, visbiežāk tieši sastopamās ir zobu traumas. Tās var sagādāt stresu un bailes ne tikai bērniem, bet arī to vecākiem. Tieši ātra un pareiza rīcība nelaimes gadījuma laikā ir svarīgs pamats tālākai zobu veselībai dzīves laikā.

Pirmās trisdesmit minūtes pēc zobu traumas var būt izšķirošās vai mēs zobu saglabāsim, vai to zaudēsim.

 

Zobu traumu visizplatītākie iemesli un cēloņi

Aptuveni 30% bērnu ir bijušas zobu traumas. Ievainojumi, kas sastopami mutes, žokļa rajonā kā arī zobos ir sekojoši: satricināti, lūzuši, izvirzīti no to pozīcijas, pavirzīti uz augšu vai zaudēti zobi. Bieži satopami ir arī žokļa kaula un zobu sakņu lūzumi.

 

Zobu traumu paaugstināšanās risks piena zobiem

ir no 18-40 mēnešu vecumam. Šajā vecumā ir visizteiktākā mazuļu kustība. Piena zobu traumas izraisošie faktori ir kritieni un sadursmes, jo bērni mācās staigāt un runāt.

 

Zobu traumu paaugstināšanās risks patstāvīgajiem zobiem

skolas vecuma zēniem ir gandrīz divas reizes lielāks nekā meitenēm. Sporta aktivitātes un cīņas ir visbiežākais iemesls. Visbiežāk, tiek skarti augšžokļa priekšējie zobi. To tendence virzīties uz priekšu (protrūzija), vairāk nekā 4 mm, ir 2-3x lielāks riks traumām, nekā zobi, kas ir pozicionēti labi zobu rindā.

 

Zobu traumu veidi

Dentoalveolārās traumas var klasificēt kategorijās, pamatojotoes uz ārstēšanas protokolu.

Zoba avulsija (atraušana), zobu luksācija un ekstrakcija, zobu emaljas un kroņa lūzums, zoba intrūzija, zobu satricinājums un subluksācija, saknes lūzums, alveolārā kaula lūzums.

Galvenais ir nekavējoties griezties tuvākajā zobārsniecības praksē, vai medicīnas iestādē, kur jums var sniegt pirmo palīdzību!


Zobu avulsija

Diagnoze

Zobu avulsija ir tad, kad zobs ir pilnībā izsists ārpus alveolas. Visbiežāk izpaužas bērniem vecumā no 7-9 gadiem, kad alveolārāis kauls, kas ieskauj zobus ir salīdzinoši elastīgs. Patstāvīgais zobs, kas zaudēts avulsijas ceļā, ir jāinplantē, lai nodrošinātu zobam ilgu prognozi.

Vislabākais veids, kā glābt šādi zaudētu zobu, ir to ielikt atpakaļ alveolārajā izaugumā, kur zobs atradās iepriekš, to darot nekavējoties. No tā atkarīgs, vai zobs pakļausies reinplantēšanai. Ja reinplantēšana nevar notikt nekavējoties, to jāievieto attiecīgi aizsargājošā šķidrumā, piemēram, aiz vaiga, lai piekļūtu siekalas, vai arī pienā.

Avulsija tiek saistīta ar sliktu zobu prognozi pēc reinplantēšanas, visbiežāk tos skar sakņu rezorbcija un ankiloze. Aizvietojošā rezorbcija noved pie zobu sakņu saplūšanas ar to alveolāro kaulu. Bērniem, kuriem vēl nav notikusi skeleta nobriešana, aizvietojošā rezorbcija, noved pie infraoklūzijas, zobs nešķiļas vai šķiļas aizkavēti. Tas noris, ja pirms tam tiek zaudēts piena zobs.

Katram zobam ir aizsargājošs slānis, ko sauc par periodonta saitēm. Periodonts ir ļoti jutīgs, un ļoti ātri izžūst un atmirst, ja vien zobs nekavējoties netiek ievietots, aizsargājošā šķidrumā (siekalas, piens). Jo lielāks laiks paiet, kopš zobs atrodas ārpus aizsargājošā šķidruma, jo ātrāk periodonts atmirst. Pēc 15 min rodas neatgriezenisks periodonta šūnu bojājums. Ja tas tā notiek, bērns zaudēs zobu.

Pirmā palīdzība zobam avulsijā( izsistam zobam)

 1. Piena zobiem
  1. Piena zobus, kas tiek zaudēti tos izsitot, parasti nereimplantē. Patstāvīgā zobā aizmetņa ievainojuma riks ir liels.
 2. Pastāvīgajiem zobiem
  1. Neaiztieciet zoba sakni, turiet zobu tikai aiz zoba kronīša.
  2. Noskalojiet zobu, tikai gadījumā, ja tas ir pārklāts ar netīrumiem, nekādā gadījumā tā virsmu nekasiet, neskrāpējiet!
  3. Reinplantējiet zobu ar maigām kustībām vietā, lieki nespiežot, turot to tā vietā.
  4. Ja nav iespējams reinplantēt zobu, nekavējoties to ieleiciet vai nu Hanka škidrumā, pienā, vai paturiet to aiz vaiga, vai arī fizioloģiskajā šķidrumā, tas piegādās zoba periodonta šunām šķidrumu, kuras joprojām ir piestiprinājušās pie saknes un to pabaros.
  5. Zobu nekādā gadījumā nedrīkst ietīt sausā vietā.
  6. Tūlīt pat vediet bērnu uz tuvāko pirmās palīdzības punktu vai arī pie tuvākā zobārsta.
  7. Nepieciešams veikt papildus rtg. uzņēmumus, ja zobu nevar atrast, lai skaidri zinātu, ka tas ir organismā.
  8. Tetanus poti, ja skaidri zināt, ka alveolārais izaugums ir kontaminēts.

Zubu luksācija, vai to izkustināšana no vietas, bez tā vietas zuduma

Pirmā palīdzība zobam, kas luksēti

 1. Piena zobi
  1. Piena zobam, kurš luksēts labiāli (lūpas virzienā), ir nepieciešama ekstrakcija, lai izvairītos no turpmākās patstāvīgo zobu aizmetņa bojājuma.
  2. Citos gadījumos ir iespējams ievietot atpakaļ piena zobu, tā vietā lietojot stikla jonomēra cementu (to veiks zobārsts). Zobu piecementē ar plānu SJ kārtiņu labiāli un lingvāli pie blakus stāvošajiem zobiem, to noņem pēc 10 dienām.
 2. Pastāvīgie zobi
  1. Pie jebkuras nopietnas luksācijas, ārsts izrakstīs antibiotikas, pretiekaisuma līdzekli un pretsāpju jeb analgēzijas līdzekli.
  2. Laterālās lukācijas novēršanai izmanto lokālo anestēziju un uzliek daļēji cieto šinu uz 2-3 ned. Pēc ārstēšanas ir nepieciešams rtg. uzņēmums, lai pārliecinātos, ka zobs ievietots precīzi savā vietā.
  3. Ja notikusi ekstruzīvā luksācija jeb zobu izkustināšana stipri ārpus tā vietas, nekāvējoties uzliek šinu (7-14 dienas).

Zobu lūzums (iekšējais lūzums Ellis I , II, III klase)

Diagnoze

 • Kroņa lūzumi sastāda 33% piena zobiem, 77% pastāvīgajiem zobiem. Kroņa lūzums tiek klasificēts lūzuma attiecībā pret emalju, dentīnu, vai pulpas audiem.
 • Ja lūzums kroņa daļā ir nepilnīgs vai tas radījis plaisas emaljā, tās arī sauc par emaljas plaisām. Tās sākas emaljas virsmā un beidzas emaljas-dentīna savienojuma vietā.
 • Ellisa lūzumu klasifikācijai ir sešas kategorijas, bet tikai pirmās trīs tiek aprakstītas.
  • I klase ietver tikai emalju, tā ir nesāpīga, tā nav neatliekama situācija.
  • II klase ietver emalju un dentīnu, tas izraisa mikroorganismu iekļūšanu dentīna tubuļos un veicina ķīmisku un termālu pulpas kairinājumu. To var atšķirt pēc tās dzeltenīgās un rozīgās dentīna krāsas
  • III klase ir smags pulpas bojājums un prasa tūlītēju medicīnisku iejaukšanos. Lūzuma vietā var parādīties sarkanīgs pārkrāsojums vai pat asiņošana. Ārējo kairinošo faktoru iedarbības rezultātā tiek izraisītas sāpes, tas var izraisīt pat puplas nekrozi jeb bojāeju, ja pulpa netiek ekstirpēta (izņemta) un atrodas pulpas kamerā ilgu laiku.

Pirmā palīdzība zoba lūzuma gadījumā

 1. Piena zobiem
  1. Bērniem jāliek skalot mute ar siltu ūdeni. Aukstu kompresi, lai samazinātu pietūkumu. Lietot pretsāpju līdzekli. Nekavējoties griezties pie zobārsta
 2. Pastāvīgajiem zobiem
  1. Likt bērnam skalot ar siltu ūdeni. Lietot aukstu kompresi, lai samazinātu pietūkumu. Griezties nekavējoties tuvākajā zobārstniecības praksē.

Zobu intrūzija, iesišana alveolā

Diagnoze

 • Vissmagākais zobu luksācijas veids. Zobs tiek iesists zobu alveolas dziļumā un alveolārais izaugums ir lauzts, periodontālās saites pārautas, tādejādi tiek bojāts nervs un traucēta asins piegāde zobam. Zobu var arī neredzēt, tādejādi tai tiek veikta diferenciāl diognoze ar zobu avulsiju jeb izsišanu.
 • Pētījumi pierāda, ka intrūzijai līdz 3mm ir labas prognozes, bet intrūzijai, kas lielāka par 6 mm ir sliktas un pat bezcerīgas prognozes. Ja tas notiek ar patstāvīgu zobu, rtg. uzņēmumi var uzrādīt zobu haimora dobumā. 96% intrudētiem zobiem iestājas pulpas nekroze.
 • Piena zobu intrūzijas gadījumā, jauzņem laterālā mini cefalogramma, lai redzētu intrudētā zoba sakņu attiecību ar patstāvīgā zoba aizmetni.

Pirmā palīdzība zobu intrūzijas gadījumā

 1. Piena zobiem
  1. Likt bērnam skalot muti ar aukstu ūdeni un pielikt aukstu ledus kompresi pie augšlūpas, kas noņemtu uztūkumu, iedot pretsāpju līdzekli, griezties nekavējoties pie zobārsta
 2. Pastāvīgajam zobam
  1. Likt skalot muti ar aukstu ūdeni un pielikt aukstu ledus kompresi pie augšlūpas, lai noņemtu tūkumu, ieņemt pretsāpju līdzekli.

Sasists zobs

Diagnoze

Zoba sasitums ir viegls zoba periodonta ievainojums, bez zoba kustīguma vai tā vietas maiņas.

Subluksācijas cēlonis ir būtisks periodonta ligamenta satricinājums, kas rada zoba kustīgumu. Parasti ir novērojams marginālas smaganas malas asiņošana, zobs jutīgs uz perkusiju (piesišanu).

Bērna zobs var mainīt krāsu. Zobu krāsa izmainās, jo tiek izmainīta vai pātraukta asins piegāde zobam. Dažādās krāsu izmaiņas zobā var liecināt par zoba traumas nopietnību. Traumām pakļautie priekšējie zobi var kļūt dzelteni, pelēki, vai pat rozā.

Dzeltena vai dzelteni brūna krāsa

Nozīmē pulpas kalcifikāciju vai sakņu kanālu obliterāciju (sašaurināšanu). Parasti šādai zobu pārkrāsošanai nav nepieciešama ārstēšana.

Pelēka vai melna krāsa

Liecina par pulpas nekrozi jeb bojāeju 98% gadījumu, šādam zobam vai nu nepieciešama endodontija (sakņu kanālu ārstēšana) jeb tā izraušana.

Rozā zoba krāsa

Liecina par iekšēju rezorbciju un sarkano asins ķermenīšu klātbūtni dentīna tubuļos. Šāds zobs ir jānovēro un jāveic tā ārstēšana.

Pirmā palīdzība zoba sasituma gadījumā

 1. Piena zobam
  1. Skalot muti ar aukstu ādeni, turēt aukstu kompresi virs lūpas, lai noņemtu pietūkumu. Dot pretsāpju līdzekli.
 2. Pastāvīgajam zobam
  1. Skalot muti ar aukstu ūdeni, aukstuma komprese, lai noņemtu uztūkumu, pretsāpju līdzekli. Ja zobs kustas vairāk nekā 2 mm, to piestiprina ar šinu, to uzliek uz 7-10 dienām.

Saknes apikāls (gala), vidus, zoba kakliņa lūzums

Diagnoze

 • Saknes lūzums skar tikai 7% no zobu traumām. Horizontāls saknes lūzums skar priekšējos zobus un tiek izraisits tiešas traumas rezultātā. Vertikāls saknes lūzums skar molārus, tas var notikt apakšžokļa traumas rezultātā. Vertikālus saknes lūzumus ir grūtāk diagnosticēt.
 • Horizontālais saknes lūzums tiek iedalīts attiecībā pret saknes galu (apex), tas var notikt apeks trešdaļā, vidus trešdaļā, zoba kakliņa trešdaļā. Prognozes zobam pasliktinās, jo tuvāk lūzums ir lokalizēts zoba kakliņa daļai. Zobu saknes lūzums biezī vien netiek diagnosticēts mutes dobumā izmeklējuma laikā, bet gan pēc kontroles rtg.

Pirmā palīdziba zobu saknes lūzuma gadījumā.

 1. Piena zobiem
  1. Skalot mutes dobumu ar aukstu ūdeni, turēt virs sasituma vietas, lai noņemtu tūsku. Dot pretsāpju līdzekli.
 2. Pastāvīgajiem zobiem
  1. Skalot mutes dobumu ar aukstu ūdeni, virs sasituma vietas turēt aukstu kompresi. Pretsāpju līdzekli. Nekavējoties dodieties tuvākajā zobārstniecības praksē, vai medic;inas iestādē, kur jums sniegs pirmo medicīnisko palīdzību, negaidiet! Paejot  24-72 stundām, zoba saglābšana un ārstēšana var būt neiespējama!

Alveolārā kaula izauguma lūzums

Diagnoze

Var lūzt alveolas kabatas siena, alveolārais izaugums vai arī, ietverot blakus esošā kaula lūzumu, tatad kombinēts.

Pirmā palīdzība alveolārā kaula lūzuma gadījumā

 1. Piena zobiem
  1. Skalot mutes dobumu ar aukstu ūdeni. Lūzuma vietā, turēt aukstu kompresi, lai noņemtu tūskas iespējas.. Nekavējoties griezties tuvākajā zobārstniecības praksē, vislabākais trauma punktā, vai Stomotoloģijas institūtā. Jo būs nepieciešama lūzušā fragmenta pozicionēšana tā iepriekšējā vietā, kā arī šinas uzlikšana vismaz uz 2 mēnešiem.
 2. Pastāvīgajiem zobiem
  1. Skalot mutes dobumu ar aukstu ūdeni. Lūzuma vietā, turēt aukstu kompresi, lai noņemtu tūskas iespējas.. Nekavējoties griezties tuvākajā zobārstniecības praksē, vislabākais trauma punktā, vai stomotoloģijas institūtā. Jo būs nepieciešama lūzušā fragmenta pozicionēšana tā iepriekšējā vietā, kā arī šinas uzlikšana vismaz uz 2 mēnešiem.

 

Rakstā izmantota informācija no http://dentalresource.org/topic50trauma.html

bērnu zobu traumas, izsists zobs, izsisti zobi, nolauzts zobs, nolauzti zobi, sasits zobs, sasisti zobi, bērnam sasists zobs, bērnam izsists zobs, ko darīt ja izsists zobs, bērnu zobu traumas, bērns spēlējoties izsitis zobu, piena zobi, pastāvīgie zobi, emalja dentīns, pirmā palīdzība, diagnoze, alveola, skalot, zobu reinplantācija, zobārstniecības prakse, pirmā palīdzība, bērni, bērnu zobi, zobi, zobs, zobu labošana
Atgriezties
16. aprīlis 2011