Bērnu zobārstniecība

Lielai daļai no mums ir bail no zobārsta, jo jau bērnības gados ir pieredzēts kāds pāridarījums. Tādēļ, lai nesabojātu priekšstatu par mutes veselības pārbaudes un uzlabošanas procesu jau bērnībā, zobārstniecība mazākajiem pacientiem prasa īpašu pieeju.

Jau ilgāku laiku praktizēju mazo pacientu pieņemšanu kā bērnu zobārsts un saprašanās ar bērniem man padodas dabiski, jo esmu ļoti draudzīga kā arī, šad un tad - nedaudz bērnišķīga.

Pie manis parasti vēršas cilvēki, kuru atvasītēm ir bail no zobārsta vai tās uz mutes veselības pārbaudi vēl nemaz nav bijušas.

Ja arī jūsu bērns vēl nekad nav bijis pie zobārsta, tad labprāt pieņemšu jūs, uzklausīšu un, visticamāk, bērns nākamreiz pie zobārsta nāks ar prieku un smaidu uz lūpām.

 

Kā pareizi sagatavot bērnu zobārsta apmeklējumam

Pirms izvēlēties zobārtniecības klīniku un zobārstu, ir vērts atcerēties dažas lietas:

 • Ja ir tāda iespēja, un parasti tāda par laimi ir, vienoties par vizīti ar bērnu zobārstu iepriekš. Uzziniet kā noritēs šī vizīte. Visdrīzāk, tā būs iepazīšanās un ekskursija ar ārstu. Iespējams jūsu dēlu ieinteresēs dažādie instrumenti, kuri saucas tāpat kā tēta mājās atrodamie instrumenti, bet jūsus meitu - mīkstās rotaļlietas un žilbinošais smaids pēc higiēnista apmeklējuma vai skaisti ieliktā rozā plombe pēc zobārsta vizītes kas būs viņas mīļākajā krāsā.
 • Piesakoties vizītei, ja vien tas nav akūts stāvoklis, izvēlieties tādu laiku, kad jūsu bērns ir labā garastāvoklī - pēc miega, ēšanas.
 • Sagatavojiet bērnu, paspēlējietiesties ar to "zobārstos", paskataties zobiņus spogulī.
 • Nekad nebiedējiet bērnu ar zobārstu! Vai arī, ja tas netīrīs zobus, dakteris tos visus izraus! Sekas var būt neatgriezeniskas, bailes no zobārsta uz mūžu!
 • Vēlreiz: bērns piedzimst bez bailēm no zobārsta. Iedomājieties, cik vieglāk bērnam būs dzīvot, ja šīi bailes viņu neskars. Tas ir mūsdienu bērnu zobārstniecības un, galvenokārt, gādīgu vecāku pienākums.
 • Pastāstiet bērnam viņam saprotamā valodā, kas notiks pie zobārsta.  Atcerieties, ka kabinetā ir krēsls, kuru var regulēt pēc augstuma - laba atrakcija!? Smile
 • Nepārvērtiet bērna apmeklējumu pie zobārsta par galveno nedēlas notikumu.
 • Labi, ja pēc zobārsta, jūs dotos vēl kaut kur, ikdienas parastajās gaitās. Padomājiet, cik jauki būtu, ja zobārsta vizīte arī priekš jums būtu parasta procedūra, neizsaucot emociju vētru, un tai nevajadzētu noskaņoties veselu nedēļu. Ar to jūs ļoti palīdzēsiet savam bērnam nākotnē. Nevajag bērnam solīt dāvanas vai atalgojumu par zobārsta apmeklējumu. Rūpēm par veselību jābūt parastai procedūrai.
 • Centieties sekot tam, ko bērns var dzirdēt no jums par zobārstiem, zobārstu, un vispār par ārstiem, nevajadzētu bērna klātbūtnē runāt par (varbūt jums) nepatīkamu pieredzi zobārsta krēslā.
 • Bērni dzird vairāk nekā mums to gribētos. Neapdomīgi izteikta frāze var ietekmēt bērna iztēli spēcīgāk nekā jūs to domājat, un visi jūsu apgalvojumi, ka viss būs labi. Lielākā daļa cilvēku baltos halātos ir īsti profesionāļi, kuru rokās ir jūsus un jūsus bērnu veselba.
 • Centīsimies jūsus bērna un zobārsta attiecības veidot draudzīgas Smile